بخش نشتا PDF Print E-mail
Written by مدیریت سایت   
Saturday, 01 May 2010 06:41

معرفی اجمالی بخش نِشتا

در محدوده ی جغرافیایی ساحل دریای مازندران در دوران حکومت سادات کیایی همراه نام تنکابن و کلار، نام قلعه پلنگ دیده می شود که در آغاز حکومت شاه طهماسب صفوی ویران گردید و افرادی که از آن جان بدر بردند در دو سوی جنگل (خشکه داران) در دو مکان که بعدها پلنگ آباد و پلنگ کلا نامیده شد ساکن شدند. مکان قلعه پلنگ در خشکه داران کنونی و دقیقاً نقطه ای است که اکنون کارخانه خزرخز در آن بنا شده است و پیشتر به نام قلعه کوتی معروف بود که در فصول پاییز و زمستان ، به صورت آبگیری پر از درخت و درختچه،جایگاه شکار مرغابی و پرندگان دیگر برای ساکنان روستا ها بود.به قولی نام نِشتارود از مردابی که درون آبادی نِشتارود و از زیر پل معلق می گذرد، بر گرفته شد. مردم این منطقه امروزه هم این رودخانه را «مِردو» می نامند و زمینهای کشاورزی جنوب آن را مِردو پشت می گویند، این «مِردو» در گذشته های دور بیش از دو کیلومتر در جنوب جاده کنونی و همین اندازه هم در شمال جاده کنونی بین جاده و دریا جریان داشت. چون این آب به باور بعضی ها «نِشسته» است (نه مُرده و خوابیده) به همین تعبیر «نِشتارو» نامیده شد، و از سامان غربی لنگا تا رودخانه هزار رود در تقسیم املاک سپهدار تنکابنی، «نِشتا» نامیده شده است و تلفظ این واژه با فتحه یا زَبَر درست نمی باشد.ضمناً در فرهنگ پهلوی نیز کلمه ی «نِشت» به معنی خوش، می تواند مبین این مفهوم که این منطقه آبی خوش و گوارا دارد را در ذهن متبادر کند و...

تاسیس بخش مستقل در منطقه ی «نِشتا» یکی از آرزوهای قدیمی مردم منطقه بود. که این امر مورد توجه مسؤولان شهرستان و استان قرار گرفت و به دنبال پی گیری نمایندگان مردم در مجلس ، استانداری مازندران، فرمانداری تنکابن و مسؤولان و مردم منطقه در دستور کار دولت قرار گرفت و سرانجام در جلسه ی مورخ 81/11/27 هیأت محترم وزیران، «بخش نِشتا» با یک شهرنِشتارود و دو دهستان تمشکل و کُترا و 43 روستای مصوب ( دهستان کترا شامل روستاهای: 1- همرودبن (کرسمال) 2- مازوبن علیا 3- کمیلیه (شبخوس میدان) 4- طالش محله 5- سربود 6- زوار 7- رودپشت 8- آلکله9- پلتکله 10- شمس آباد (کتکله) 11- تیل بردسر 12- مازندران محله 13- حبیب آباد 14- کترا 15- بابولات 16- دیزپشت 17- لات سیاه مشته18- مازوچال و دهستان تمشکل شامل روستاهای:1- کوهسر(گُسِر) 2- سرفقیه آباد 3- فقیه آباد 4- پلنگ آباد 5- کاظم آباد(پلنگ آباد سفلی) 6- تمشکل 7- توبن 8- رودگر محله 9- علی آباد 10- بندبن 11- کوتی بازار 12- سفید آب 13- پلسرا 14- کنسکوه 15- دینارسرا 16- چالو 17- معلم کوه 18- مکرود 19- عبدا... آباد(هنگو)20- قلعه سر21- خشکبور 22- لوله ده 23- چکاده 24- کلنگه 25-کوهسار ) درغرب استان مازندران- شهرستان تنکابن مورد تصویب قرارگرفته و طی نامه شماره 56761/ت27854 مورخ 81/12/6به وزارت کشور ابلاغ و در تاریخ 82/8/8 بخشداری نشتا رسماً آغاز به کار کرد. بخش نشتا در موقعیت جغرافیایی بین 36/42 درجه عرض شمالی و 51/02 درجه طول شرقی ، از جهت شمال به دریای مازندران ، جنوب به رشته کوه های البرز منتهی به بخش طالقان در استان تهران و ییلاقات بخش کلاردشت، شرق به شهرستان عباس آباد و غرب در مجاورت بخش های مرکزی و خرم آباد شهرستان تنکابن می باشد . تا کنون 40 روستای بخش دارای شورای اسلامی مستقل است و 37 روستا ی آن دارای دهیاری مصوب و 17 روستا دارای طرح هادی می باشد و همچنین این بخش دارای قریب به100 مکان و مزرعه در مناطق جنگلی و ییلاقی «داکو» و میان بند است که به فاصله ی کمی در سمت جنوب غربی به خط الرّأس رشته کوه های شمالی جنوبی مشرف بر روستاهای بالان و آرود و درجان در دهستان سه هزار و از جهت جنوب به ارتفاعات منتهی به طالقان و جنوب شرقی به محدوده بخش کلار دشت متصل است. هر ساله در فصل گرما به ویژه بهار و تابستان بالغ بر 1000 خانوار مردم بخش به منظور استفاده از مواهب طبیعی و آب و هوای ییلاقی و بعضاً در کنار شغل دامداری اوقات خود را در آن منطقه می گذرانند. این بخش به جهت قرار گرفتن بین رشته کوه های البرز تا دریای مازندران دارای مناطق کوهستانی زیبا مانند داکو و مناطق جنگلی میان بند و چشم انداز های طبیعت زیبای روستاهای دينارسرا- كوتي بازار - سفيد آب- كوهسر و کرسمال و آبشارهای دیدنی مثل لات دينارسرا –كوهسر- تاريك دره كميليه و رودخانه های پر آب چون هزار رود که از لابه لای روستاهای نشتا جاری است و پارک جنگلی ملی خشکه داران با مساحت 254 هکتار در میان مزارع منطقه چون نگینی می درخشد، موزه دیدنی حیات وحش خشکه داران، مرداب نشتارود در مركز بخش به طول 3 كيلو متر و جنگلهای بکر و زیبا و دریا و کوه همواره مورد بازدید گردشگران و مسافران از سراسر کشور عزیزمان و حتی سراسر جهان می باشد.ضمناً این بخش دارای سه اثر ملی به ثبت رسیده (اثر طبیعی ملی خشکه داران- حمام مکرود- پل فلزی شهر نشتارود) نیز دارد.

و از قابلیت های موجود برای توسعه بویژه در امر اکوتوریسم و گردشگری دارای 6 شاخصه مهم از جمله کوه، مناطق ییلاقی داکو، دریا که داری 13 کیلومتر ساحل است، جنگل بخصوص اثر طبیعی ملی خشکه داران با وسعت 254 هکتار، مرداب بکر شهر نشتارود و دشت وسیع با چشم انداز مزارع کشاورزی ، درختان کیوی و مرکبات و... که مسئولین منطقه ، متولیان امر گردشگری را به همت بیشتر و برنامه ریزی جدی برای بهره برداری از این همه قابلیت ها فرا می خوانند و همینطور آغوش خود را برای سرمایه گذاران جهت هرگونه سرمایه گذاری باز گذاشته و آمادگی کامل خود را بارها و بارها از طریق جراید و رسانه ها اعلام نموده اند.

وسعت بخش

وسعت بخش نشتا: 243/41 کیلو متر مربع

وسعت شهر نشتارود: 3/17 کیلومتر مربع

وسعت حریم شهر نشتارود: 48/56 کیلومتر مربع

جمعیت بخش بر اساس سرشماری سال 1390

تعداد خانوار شهری: 1616 خانوار

جمعیت شهری: 5642 نفر

تعداد خانوار روستایی: 5903 خانوار

جمعیت روستایی: 19079 نفر

جمعیت مردبخش: 12532 نفر

جمعیت زن بخش: 12189 نفر

تعداد کل خانوار بخش: 6872 خانوار

جمعیت کل بخش: 24721 نفر

Last Updated on Tuesday, 01 September 2015 07:07